Okulary progresywne - wyraźne widzenie na każdą odległość w jednych okularach

Szkła progresywne, popularnie zwane progresami, dedykowane są dla osób powyżej 40. roku życia, ponieważ najczęściej od tego wieku zaczyna się problem z poprawnym widzeniem przedmiotów znajdujących się blisko, czy też czytaniem. Ten naturalny proces, zwany presbiopią - starczowzrocznością, związany jest z procesem starzenia się soczewki znajdującej się w oku człowieka. W regularnym oku człowieka soczewka posiada zdolność do zmiany swojego kształtu, aby zapewnić ostre widzenie przy różnych odległościach obserwowanych przedmiotów. Wraz z upływem lat soczewki naszych oczu tracą swoją elastyczność, co przekłada się na pogorszenie ostrości widzenia z bliska szczególnie w warunkach słabego oświetlenia. Pogorszenie jakości widzenia przedmiotów znajdujących się blisko związane jest ze zmniejszeniem, bądź utratą zdolności akomodacyjnych oka i jest nieodwracalnym procesem fizjologicznym.

Czy można leczyć presbiopię?

Powszechnie panujące opinie, że długotrwała praca przed ekranami komputerów, czy niewłaściwa dieta i styl życia ma wpływ na rozwój presbiopii nie są prawdziwe. Starczowzroczność spowodowana jest w pełni naturalnym procesem starzenia się soczewki oka oraz stopniowego obniżenia jej zdolności do akomodacji, która rozwija się w sposób ciągły i nieprzerwany, lecz niestety nie można go zatrzymać. Pomimo tych nieodwracalnych zmian, presbiopię można w prosty sposób korygować dzięki zastosowaniu okularów korekcyjnych do czytania.

Kiedy udać się na badanie wzroku do optometrysty?

Nie ma jasno określonego momentu, kiedy trzeba umówić się na badanie wzroku do optometrysty w celu skorygowania presbiopii. Jednak jeśli zauważysz jeden z poniższych symptomów mogących świadczyć o rozwijającej się starowzroczności, to warto skorzystać z pomocy doświadczonego optometrysty:

  • rozmyte, zamazane widzenie z bliska
  • odruchowe odsuwanie na dalsze odległości telefonu komórkowego, aby wyraźnie zobaczyć zdjęcia, czy przeczytać wiadomości
  • problemy z czytanie tekstów znajdujących się w bliskiej odległości
  • konieczność odsuwania od siebie tekstu, który chcemy przeczytać na dalszą odległość – tzw. syndrom długich rąk.

Zalety i wady korekcyjnych okularów progresywnych i dwuogniskowych

Szkła progresywne tanio, progresy Hoya, Blue Control, antyrefleks, LifeStyle, MyStyle, okulary progresywne Gdańsk, dobór okularów progresywnych

W celu skorygowania presbiopii należy przeprowadzić badanie wzroku przez optometrystę, aby precyzyjnie określić wartość mocy szkieł okularowych przeznaczonych do bliży. Okulary progresywne stanowią idealne rozwiązanie dla osób, które potrzebują okularów zarówno do patrzenia w dal jak i czytania na co dzień. Ich konstrukcja zapewnia także ostre widzenie na odległości pośrednie, tj. na przykład do komputera, nawigacji, itp. Poprawiają one komfort funkcjonowania w sytuacjach codziennych, gdyż nie ma potrzeby ciągłego zmieniania okularów. Po prostu zakładasz je rano i ściągasz wieczorem.

Z kolei okulary dwuogniskowe pozwalają na dobre widzenie obiektów znajdujących się daleko oraz tych położonych blisko, jednak nie ma możliwości obserwowania rzeczy w odległościach pośrednich pomiędzy bliżą, a dalą, np: ekranu komputera, czy deski rozdzielczej w samochodzie. Szkła dwuogniskowe posiadają widoczną na powierzchni szkła okularowego wtopkę służącą do czytania. 

Istotną różnicą pomiędzy szkłami progresywnymi, a dwuogniskowymi jest ich konstrukcja, która w tych drugich nie ma płynnej zmiany mocy okularów korekcyjnych między wartościami do dali, a bliży, a zmiana mocy następuje skokowo.  

Jak szybko przyzwyczaić się do używania okularów progresywnych?

Obecnie na rynku istnieje bardzo duża gama szkieł progresywnych w przedziale cenowy już od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy za parę. Różnica w cenie jest ściśle związana z zastosowaną konstrukcją szkieł progresywnych, dodatkowymi powłokami antyrefleksyjnymi, czy też szerokością stref do patrzenia do bliży, dali i odległości pośrednich oraz łatwością adaptacji do nich. 

Wybierając szkła progresywne dobry optyk przeprowadzi z tobą wywiad podczas którego ustali twoje oczekiwania, rodzaj wykonywanej pracy oraz sposób spędzania czasu wolnego.

Łatwość adaptacji, czyli przyzwyczajenia się do okularów progresywnych,  będzie wymagała od ich użytkownika trochę czasu, aby nauczyć się znajdowania na powierzchni soczewki okularowej miejsca odpowiadającego za ostre widzenie na daną odległość. W celu obserwacji odległych przedmiotów należy patrzeć prosto, przez centralną część szkła okularowego, zaś przy czytaniu trzeba obniżyć wzrok i patrzeć przez dolną część okularów. Zazwyczaj okres akomodacji do nowych okularów progresywnych waha się od kilkukastu godzin do kilku dni. W tym okresie należy nosić okulary ciągle nie zmieniając ich na inne. 

W naszej ofercie znajdziecie Państwo różne rodzaje okularów progresywnych z gwarancją adaptacji.

#bezpiecznyoptyk #bezpiecznebadaniewzroku #optykGdańsk #optykGdansk © 1993-2024 optyk-gdansk.pl